Zielony Listek

Naklejki z zielonym listkiem dla kierowców

Zielone listki będa obowiązkowe od 4 czerwca 2018.
Jeśli nie posiadasz jeszcze prawa jazdy, ale planujesz je uzyskać później niż w czerwcu 2018 roku oznacza to dla Ciebie jedno - będziesz musiał(a) jeździć z zielonymi listkami naklejonymi na przedniej i tylnej szybie samochodu. Wymóg ten wprowadza ustawodawca na nowych, świeżo upieczonych kierowców, którzy bedą uzyskiwali uprawnienia do kierowania pojazdami.

Jednym z celów ponownego wprowadzenie zielonych listków, które przecież znane były juz wcześniej jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Wiele wypadków powodowanych jest przez młodych i niedoświadczonych kierowców, którzy oznakowani takimi zielonym listkami będą inaczej postrzegani przez innych kierowców - a to ma sie przełożyć na wzrost bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Młodzi kierowcy oprócz tego, że będą musieli posiadać naklejone zielone listki, będą objęci również licznymi ograniczeniami takimi jak ograniczona prędkość maksymalna na poszczególnych rodzajach dróg czy też brak możliwości wykonywania zawodu kierowcy w okresie próbnym. Wydaje sie to logiczne, że świeży kierowca nie powinien być kierowcą zawodowym, ze względu na znikome doświadczenie.